فن کوئل

فن کوئل یکی از پرکاربردترین تجهیزات تهویه مطبوع می باشد که در تمام ایام سال برای سرمایش در محیط های مسکونی، اداری، تجاری و ... استفاده می شود. نحوه عملکرد فن کوئل بدین صورت است که برای خنک سازی از آبی که از چیلر یا پکیج وارد کوئل می شود استفاده می کند و با دمای آب، هوا را خنک یا گرم می کند.فن کوئل

فن کوئل ها انواع مختلفی مانند فن کوئل زمینی، سقفی، ایستاده، دیواری، کفی، کانالی و ... دارند که هر کدام از این موارد دسته بندی های مختص خود را دارند.

در انتخاب فن کوئل برای محیط مورد نظر خود می توانید از دو روش استفاده کنید:

1.     حجم هوای گردشی اتاق، که عبارت است از حاصلضرب مساحت اتاق، ارتفاع کف(پشت سقف) و زمان های تغییر هوای اتاق. بدین ترتیب مدل فن کوئل را می توان با استفاده از حجم هوای گردشی مربوط به حجم هوای پرسرعت فن کوئل تعیین کرد.

2.     انتخاب با توجه به بار خنک کننده مورد نیاز اتاق، که با توجه به بار در واحد سطح و مساحت اتاق، بار خنک کننده مورد نیاز اتاق را می توانید بدست آورید. مدل فن کوئل را می توان با استفاده از ظرفیت خنک کننده بار خنک کننده اتاق مربوط به حجم هوای پرسرعت فن کوئل تعیین کرد.

توجه داشته باشید که اگر مساحت اتاق بزرگ باشد، باید فن کوئل های متعددی در نظر گرفته شود هم چنین زمانی که نیاز به نویز زیاد نباشد، می توان فن کوئل هایی با حجم هوای زیاد و ظرفیت خنک کنندگی در نظر گرفت.

در رابطه با چیلرها، تجهیزات اصلی سیستم تهویه مطبوع چیلر عبارتند از: چیلر هوا خنک؛ پمپ آب سرد؛ پمپ آرایش؛ دستگاه تصفیه آب الکترونیکی یا دستگاه تصفیه آب نرم شده کاملاً اتوماتیک؛ فیلتر آب؛ مخزن انبساط؛ دستگاه های پایانی (واحدهای جابجایی هوا، فن کوئل ها و غیره). برخلاف انواع دیگر سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های فن کوئل چیلر به جای فریون، آب یا مایع غیر یخ ‌ناپذیر دیگری را بین واحدهای داخلی و خارجی خود به گردش در می‌آورند. آب خنک شده توسط چیلر با کمک پمپ های سیرکولاسیون و سیستم خطوط لوله وارد فن کوئل ها می شود. در اتاق هایی که نصب می شوند، فن کوئل ها از آب سرد برای خنک کردن هوا استفاده می کنند.

X

ما را دنبال کنید